Proje Yazma Eğitimi

Proje Yazma Eğitimi

Proje Yazma Eğitimi

İş yaşamının kendi içinde alt alanları var. Kimi zaman da eğitim bunlar içinde başlı başına özel bir yer teşkil ediyor. İnsanların hemen her şeyi bilmesi ise mümkün değil. Beşikten mezara kadar da eğitim alınması gerektiği düşünülür ise o zaman çok farklı alanlarda o anki gereksinimlere uygun olarak eğitim alınması da kaçınılmaz oluyor. İşte o eğitimlerden bir tanesi de nispeten de olsa tematik bir eğitim olarak kabul edilebilecek olan proje yazma eğitimi ve bu eğitim kendi içinde alt başlıklara ayrılıyor.

Proje Yazma Eğitimi Nedir?

Proje yazma eğitimi kendi içinde PCM eğitimi gibi alt başlıkları da içeren nasıl proje yazılacağına dair olan bir eğitim biçimidir. Burada farklı kurumlar için yazılabilen projelerin nasıl yazılacağına dair bilgiler verilir.

Genel anlamda bakıldığında kalkınma ajansları, KOSGEB, TKDK, IPARD, Avrupa Birliği, TÜBİTAK gibi çok farklı kurumlara proje yazmak mümkündür. Bu projeler ilgili kurumlardan finansal belli oranlarda belli amaçlar için alınacak destekler içindir ve kendi içinde proje yazmanın incelikleri vardır. İyi bir fikriniz olabilir ama bunu doğru bir biçimde ifade edemezseniz herhangi bir anlam içermeyecektir.

PCM Nedir?

PCM İngilizce olarak 3 kelimenin bir araya gelmesinden oluşur ve proje döngüsü yönetimi anlamına gelir ki proje yazımında işin püf noktası tam olarak burasıdır. Mantıksal çerçeve, başvuru formu, bütçe nasıl hazırlanmalının püf noktası proje yazımı eğitiminin bu bölümünde anlatılan kısımdır.

Bu Eğitim Kimler İçindir?

Şimdi bu eğitimin kimler için olduğundan da biraz bahsetmek gerekirse proje yazımı yapacak herkesin böylesi bir eğitimi alması gerekir. Kamu sektöründe çalışanlar, bu alanda danışmanlık firması sahibi olanlar, ileride bu işi yapacak olanlar, kendi firmasına proje yazacak olan herkes bu eğitimlere katılabilir. Yaş ve cinsiyet sınırı yoktur. Her yaşta böylesi bir eğitim alınabilir.

Bu Eğitimi Almanın Faydaları Nelerdir? 

Şimdi biraz da bu eğitimi almanın faydalarından bahsetmek gerekir ise öncelikli bu işi profesyonel bir meslek olarak yapacaklar kesinlikle bu eğitimi almalıdır. Onun dışında öğrencilerin de alması onlara belli bir bakış açısı ve vizyon getirecektir.

Menü