Arıtılmış Gerçeklik Eğitimi

Arıtılmış Gerçeklik Eğitimi

Artırılmış gerçeklik gerçek dünyada ki fiziksel ortamı bilgisayarlar aracılığı ile gerçek zamanlı olarak hissedip yaşamamızı sağlayan heyecan verici bir teknolojidir. Ses, video, grafik veya GPS gibi çeşitli veriler kullanılarak yeni bir algı ortamı oluşturulmaktadır. Artırılmış gerçeklikte insan duyusuna seslenen hisleri harekete geçirecek girdiler bilgisayar tarafından değiştirilip zenginleştirilir. Oluşturulan yeni gerçeklik algısı kullanıcının deneyimine sunulur. Zaman ilerledikçe hayatımıza giren teknolojide katlanarak gelişmektedir. Bir zamanlar televizyon insanlar için en yüksek gerçeklik algısı oluştururken şimdi televizyon programları artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilerek daha da etkileyici hale getirilmektedir.

Sanal ve gerçek dünyaların birbirinden ayrıldığını düşünmeyin. Artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde tam aksine sanal ve gerçek iç içe girerek etkinliği artmaktadır. Artırılmış gerçeklikte teknolojik aletlerin cihaz tanıma özelliği kullanılır. Artırılmış gerçeklik için bulunduğunuz ortamda internet bağlantısı, artırılmış gerçekliğin tanımlandığı uygulamaların yüklü olduğu tablet, telefon, bilgisayar gibi teknolojik aygıt yer alması yeterlidir.

Dünya etrafında ortaya çıkmaya başlayan bir teknoloji hızla diğer ülkelere de ilerlemeye başlar. Teknolojik diğer meseleler gibi değildir hızlı bir gelişim ve değişim sürecine uğrar. Ve her sektör kendi alanına entegre etmek ister. O alanda öncü olmak ister. Bundan dolayı firmalar arası hızlı gelişen bir rekabet olur. Dünya çapında adını sıklıkla duyuran birçok firma artırılmış gerçeklik teknolojisini bünyesine katmıştır. Böylece kullanıcılarına daha gerçekçi bir alışveriş süreci sunarlar. Reklam ve medya sektörü bu alanda en çok pay alan sektörlerden biridir. Artırılmış gerçeklik ile desteklenmiş reklamlar sayesinde hem farkındalık oluşturulur hem de ürün tanıtımları son kullanıcının daha çok ilgisini çekecek şekilde yapılır. Afişler, reklam panoları, el ilanları, mağaza poşetleri, bilboardlar, animasyonlarda sıklıkla tercih edilir.

Reklamcılık sektörü dışında, askeri-savunma, donanım, sağlık, turizm, moda-giyim, eğlence, seyahat, eğitim, mobilya-dekorasyon, lojistik, sanatsal gezi, mimarlık-inşaat gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Bazen sanal gerçeklik ile karıştırılan artırılmış gerçeklik sanal gerçekliğin aksine tamamen yapay bir ortam sunmaz. Sanal gerçeklikte gözlüğü taktığın andan itibaren bulunduğun ortam ilke ilişiğin yüksek oranda bitmektedir. Artırılmış gerçeklikte ise somut be günlük hayatta var olan nesne ile entegre edilerek çalışır. Tasarlanan alanlar kullanıcının algısının gelişmesini sağlar.

İnnarge Dijital Çözüm Ofisi; çağın beraberinde getirdiği her teknolojiyi bünyesine katmaktadır. Artırılmış gerçeklik ile alanında akademik çalışmalar yapmış hocalarımız yer almaktadır. Akademik çalışmaların sonucu olarak birden fazla alanda artırılmış gerçeklik projesi üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Arıtılmış Gerçeklik
Menü